Jak obnovit staré dveře: Inovativní technika fládrování

28března

Posted on bře 28, 2024 by Sára Potůčková

Jak obnovit staré dveře: Inovativní technika fládrování

Jaroslava Šťastná, učitelka s vášní pro historii a zachování starších stavebních technik, se rozhodla přijmout výzvu, která by pro mnohé byla nadlidským úkolem. Nedávno zakoupená chalupa její rodině skrývala poklad - staré dřevěné dveře, které i přes svůj opotřebený stav vyzařovaly kouzlo minulých časů. Tyto dveře však nebyly vůbec v dobrém stavu - poškodilo je nejen dlouhodobé vystavení povětrnostním vlivům, ale také útok škůdců, což Šťastnou postavilo před náročnou úlohu.

Místo toho, aby dveře vyměnila za nové nebo se pokusila o obyčejnou repasi, rozhodla se Jaroslava pro metodu, která bylai více než jen obnovou - tou bylo fládrování. Tento postup jí doporučil její lékař, s tím, že jde o techniku, která oživí pravý duch dřeva a zachová jeho jedinečnost. Fládrování není obyčejné malování. Znamená to použití speciálních barev a nástrojů, které pomohou imitovat přirozenou kresbu a texturu dřeva, čímž se velmi autenticky vrátí k životu původní vzhled dřevěných dveří.

Jak Šťastná prozradila, jednou z hlavních výhod této metody je možnost snadných oprav během celého procesu. Fládrování totiž umožňuje, aby se i po nanesení několika vrstev barvy daly jednoduše provést korekce, což je u tradičních metod renovace často problematické. Navíc, díky rozmanitosti dostupných materiálů a nástrojů lze dosáhnout téměř jakéhokoli efektu dřeva, což otvírá dveře kreativitě.

Proces obnovy nebyl snadný, ale Jaroslava se nevzdávala. S pomocí online zdrojů a výukových videí postupně získávala potřebné znalosti a dovednosti. Fládrování se pro ni stalo nejen způsobem, jak vrátit starým dveřím jejich původní krásu, ale také jak se přiblížit k historii a umění renovace. Její práce je dokladem toho, jak s vášní a trpělivostí lze dosáhnout výjimečných výsledků.

Šťastná plánuje svou nově nabytou znalost sdílet s dalšími, kteří mají zájem o konzervaci a obnovu historické architektury. Její odborné poznatky a zkušenosti mohou inspirovat mnohé další nadšence, kteří stojí před obdobnými výzvami. Tím, že otevřela dveře do světa tradičních technik obnovy, Jaroslava Šťastná posouvá hranice možného a ukazuje, jak lze s láskou a úctou k minulosti zacházet s předměty naší společné kulturní dědictví.

Napsat komentář